Miesiąc: Listopad 2008
Tomasz Tomaszewski o „Rzucie beretem” w Biuletynie Fotograficznym „Świat Obrazu”
„Rzut beretem” to fotografie czarno- białe, odnoszące się do źródlanych źródeł, do absolutnych korzeni. Ze smutkiem przyglądam się współczesnej fotografii, która stała się narzędziem niezwykle autorskiego patrzenia na świat. W yniku takiego podejścia zalewają nas zdjęcia bardzo skomplikowane wizualnie, za to puste intelektualnie. Publikując w nieskończoność mało czytelne , udziwnione fotografie, które bardziej ilustrują to co w głowie fotografa, niż to na co on patrzy, kreuje się sztuczny, nieprawdziwy ale atrakcyjny świat.(…)
Osobiśnie nie doznaję intelektualnych uniesień patrząc na większość fotografii. Niektóre owszem, zachwycają mnie, intrygują. Ale gdy je oglądam częściej, to mnie męczą. (…)Doceniam komplikacje niektórych fotografii, ale równocześnie czuję ból zamiesaania, które wprowadzają. Przy kazji próbuje się kompromitować wszystko to co już było mówiąc, że jest to za proste, wręcz nudne. To jest absolutne nadużycie!
Proszę zwrócić uwagę z jak ogromnym wzruszeniem reagujemy na niezwykle proste kompozycyjnie czy formalnie fotografie Bressona. Jeśli komplikacja wynika z natury, jest ilustracją niezwykłego intelektu, to takie zdjęcie w każdym kontekście się obroni. Mam jednak ciche podejrzenie, że wielka część fotografii jest tylko mechanicznym udziwnieniem wynikającym ze sprytu autora. Czuję instynktownie, że jest w nich więcej blichtru i próby naśladowania czegoś, co nie tak dawno zaczęli promować fotografowie Magnum:znudzenie, zmęczenie rzetelnym opisywaniem świata. Chęć skompromitowania dobrych sprawdzonych zasad – że zanim naciśnie sie migawkę trzeba coś dostrzec, w kadrze musi COŚ się znaleźć-„wywołuje” zdjęcia „odważne”- ujęcia przekrzywionym aparatem, ze zwichniętym horyzontem, nieostre (…)W zdjęciach „Rzutu beretem” człowiek jest podmiotem. A nie przedmiotem, użytym przez fotografa do konstruowania intrygującej formy”
Biuletyn Fotograficzny „Świat Obrazu” nr.11/2008 (84) z Tomaszem Tomaszewskim rozmawia Maja Herzog
Get serious, quit coal – akcja Greenpeace w Warszawie
Aktywiści Greenpeace przeprowadzili kolejną akcję w ramach międzynarodowej kampanii „Odejdźmy od węgla” („Quit Coal”). W Warszawie, gdzie w dniach 27 – 28 listopada podczas Summit on Sectoral Cooperation – nieformalnego spotkania zwołanego przez polski rząd, obradują ministrowie gospodarki oraz przedstawieciele światowych koncernów z branży energetycznej, pojawili się również ekolodzy. Przed warszawskim hotelem Sheraton wysypali 4 tony węgla brunatnego, aby w ten sposób zaprotestować przeciw formowaniu tzw. paktu węglowego i zwrócić uwagę uczestników spotkania na problemy klimatyczne wywołane spalaniem węgla. Akcje Greenpeace nasilają się w związku z mająca się odbyć na początku grudnia w Poznaniu COP14 – konferencją klimatyczną ONZ.
Mury i getta powstają w naszych głowach
Polska Głos Wielkopolski – 26.11.2008
O tym czy osiedla zamknięte to przyczyna czy skutek przemian zachodzących w polskim społeczeństwie z dr. Jakubem Isańskim rozmawia Filip Springer
Przyjrzał się Pan obszarom zamkniętym na terenie Poznania. Nasze miasto zaczyna mieć problem z osiedlami zamkniętymi?
To zależy co rozumiemy pod pojęciem osiedla zamkniętego. Trudno szukać w Poznaniu osiedli południowoamerykańskich, o takiej formie zamknięcia jaki widać w meksykańskim filmie Rodrigo Pla ?Zona?. Nie mamy drutów kolczastych, uzbrojonych wartowników, psów, detektorów ruchu i pościg?w za ludźmi przekraczającymi mur. A przynajmniej nie mamy tego wszystkiego jednocześnie. Coraz częściej jednak możemy obserwować różne formy izolacji i zamknięcia, zwłaszcza na terenie nowo powstających kompleksów mieszkalnych, albo nawet pojedynczych blok?w mieszkalnych ? budowanych z ogrodzonym parkingiem, kilkoma ławkami i placem zabaw dla dzieci.
Parking
Poznań Game Arena
‚Cyberszał’ – Polska Głos Wielkopolski- 21.11.2008
Nowy numer magazynu 5 Klatek
Zapraszam do szóstego już numeru magazynu fotografii dokumentalnej ?5klatek?. Najnowsze wydanie podzielilone zostało tak jak poprzednie, na część polską i zagraniczną.
W numerze 006: Filip Springer – Trainspotting ; Paweł Łączny – Bezdomni ; Piotr Koszczyński – Sejm ; Krzysztof Szewczyk – Santo Subito ; Andrzej Marczuk – Pozdrowienia z Chorzowa; rozmowa z Rafałem Milachem ; Projekt Underfire Gallery ˇ Bogusław Kaczmarczyk – Cyganie ; Maciej Nabrdalik – Szkoła boksu ; Łukasz Kuś – Kosovo ; Felieton – Twórca w cieniu kuratora – Marcin Buras
Magazyn 5 Klatek do pobrania TUTAJ
Greenpeace w Roztoce
15 listopada 2008- Roztoka koło Konina – Kilkaset osób wraz z aktywistami Greenpeace zgromadziło się koło odkrywki węgla brunatnego Jóźwin IIB, aby symbolicznie odzyskać zniszczony przez kopalnię teren. W południe przedstawiciele organizacji z całej Polski wraz z samorządowcami z terenów zagrożonych ekspansją kopalni Konin zebrali się w Stacji Greenpeace ?Ziemia na krawędzi”. Domagają się odstąpienia od budowy nowej odkrywki Tomisławice, która będzie miała zgubny wpływ na klimat, jezioro Gopło i warunki życia ludzi.